Od początku roku szkolnego 2010/2011 w naszej szkole realizujemy rządowy program "Radosna szkoła", który stanowi ważną część zmian w polskiej edukacji. Dzięki temu nasza szkoła staje się miejscem bardziej radosnym, bezpiecznym i przyjaznym dzieciom, miejscem, w którym są zabawki, w którym uczy się poprzez zabawę, miejscem zapewniającym dobrą opiekę i rozwój zainteresowań. Chcemy, aby edukacja w naszej szkole stawała się coraz bardziej skuteczna, przyjazna i nowoczesna. Dlatego w ramach tego programu zostało utworzone w sali nr 2 szkolne miejsce zabaw.

Szkolne miejsce zabaw zapewnia możliwość organizacji zabaw ruchowych, zgodnie z naturalnymi potrzebami rozwojowymi dzieci, związanymi z dużą aktywnością fizyczną. Miejsce zabaw wyposażone jest w przyrządy pozwalające na zaspokojenie przez dziecko potrzeby ruchu, i obejmuje w szczególności duże, miękkie klocki, miękkie piłki w różnych kolorach i wielkościach, materace do zabaw, tory przeszkód, elementy lub zestawy umożliwiające pokonywanie wysokości, a zarazem usprawniające koordynację wzrokowo – ruchową. Jest też sprzęt spełniający funkcje edukacyjne i usprawniający małą motorykę (układanki czy kąciki tematyczne, zachęcające dzieci do zabaw i zajęć z rówieśnikami). Natomiast po intensywnym ruchu i zabawie każde dziecko ma możliwość wyciszenia, relaksu czy indywidualnej pracy. Służy temu obszar sali, w którym znajdują się urządzenia pozwalające na rozwijanie uzdolnień i zainteresowań (np. plastycznych, konstrukcyjnych) umożliwiające odpoczynek i wyciszenie.

Tekst i fotografie: Tomasz Nogaj

 

More Joomla Extensions