W Częstochowie oraz w czterech innych miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” - Częstochowa, 4, 5 czerwca 2024.

Z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprosiło na wystawę, z której uczniowie naszej szkoły skorzystali. W atrakcyjny sposób przedstawia samą pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką była prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

Minęło już 45 lat od pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Mieliśmy niepowtarzalną okazję powspominać lub zapoznać się z tymi niezwykłymi momentami.

Opracowanie: Olga Kalinowska