W świetlicy szkolnej pomimo niekorzystnej aury jesień rozpoczęła się pełna uśmiechu i radości. Wychowawcy świetlicy p. Renata Jamrozik oraz p. Arkadiusz Kluba wraz z wychowankami korzystając z palety wielu barw wykonali plakat „Jesienne drzewo przyjaźni”. Zajęcia rozpoczęły cykl terapii ”Malowanie palcami – terapia zabawą”.

Terapia ta daje dzieciom poczucie wolności i swobody, zabawy, w których nie martwią się o czystość swoich ubrań i swojego ciała. Dzieci uwielbiają się brudzić, chodzić po kałużach, dotykać błota. Rodzice często jednak zabraniają im tego z obawy przed zniszczeniem ubrań. Należy pamiętać, że takie „brudne” zabawy mają działanie terapeutyczne. Rozluźniają mięśnie u dzieci, ponadto w trakcie takiej zabawy dziecku „puszczają hamulce emocjonalne”. Kontakt z mieszaniną lepką, w dotyku przyjemną i ciepłą powoduje, że dzieci w trakcie trwania zabawy coraz bardziej potrafią się w niej zagłębić, kosztem coraz większego zabrudzenia siebie i swoich ubrań. Warto zatem pozwolić dzieciom czasem się pobrudzić, a nawet zachęcać je do zabawy w brudzenie. Gdy pragniemy mieć nad tym brudem kontrolę polecamy skorzystanie z zabawy, a zarazem terapii w malowanie 10 palcami.

Fotografie i tekst: Arkadiusz Kluba