W dniu 10 października 2012 roku klasy IV i VI pod opieką pp. B. Bednarczyk, I. Całus, B. Ostaszewskiej i T. Nogaja, uczestniczyły w "archiwalnej" lekcji historii dotyczącej genealogii: "Archiwum Państwowe źródłem poznania genealogii i historii rodziny".

Podczas prelekcji przygotowanej przez pracowników Archiwum Państwowego w Częstochowie uczniowie  dowiedzieli  się w jaki sposób każdy  z nas może zostać badaczem i odkrywcą własnej genealogii. Jak zacząć, gdzie szukać? Jak radzić sobie z uzyskanymi informacjami i wreszcie stworzyć drzewo genealogiczne własnej rodziny. Dodatkowo uczniowie mieli okazję zapoznać się z ciekawymi zbiorami pochodzącymi z zasobu Archiwum (np. XIX-wieczne metryki urodzeń itp.) oraz wystawą drzew genealogicznych.

Tekst: Beata Bednarczyk

Fotografie: Beata Bednarczyk, Tomasz Nogaj