„Wykaz należności za sprzątanie w lokalach szkolnych szkół miejskich za miesiące wrzesień i październik 1919r.” - pismo kierownika szkoły W. Kolasińskiego z dn. 28.X.1919r.

Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat m. Częstochowy II, sygn. 7159

Kierownik szkoły Wacław Kolasiński opłacał za sprzątanie 2 sal lekcyjnych 320 marek. Za miesiąc grudzień płacił za sprzątanie 6 sal 521,60 marek.

Pismo Kierownika Szkół Miejskich na Zawodziu do Magistratu Miasta Częstochowy z dn. 5.I.1920 r.

Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat m. Częstochowa, sygn. 5922.

W piśmie tym kierownik W. Kolasiński zawiadamia o konieczności sprowadzenia ślusarza do budynku szkoły na Sachalinie. Budynek ten posiadał 3 sale lekcyjne, mieścił się domu Tucholskiego. W budynku tym uczyły między innymi p. Chałupnicka i Krasiłowska.

Pismo kierownika szkoły p. W. Kolasińskiego z dn. 19.I.1920r. w sprawie trudności związanych z zalewaniem ulic prowadzących do budynków szkolnych przez rzekę Wartę.

Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat m. Częstochowa, sygn. 5922.

Z tekstu dowiadujemy się między innymi, że fatalny stan dojścia do budynków szkolnych powodował trudności z dotarciem dzieci do sal lekcyjnych. Przy ulicy Majowej stan drogi był bardzo zły i koniecznym było usypanie twardej ścieżki. Po wylewach dostęp do szkoły na Sachalinie był praktycznie nie możliwy. Do szkoły przy ul. Majowej uczęszczało codziennie w roku szkolnym 1919/1920 około 300 dzieci.

Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat m. Częstochowy II, sygn. 7159 nr 172.

W piśmie tym znajduje się następujący wykaz:
„Listopad 1920 rok
Kucelin - 1 sala - 1 piec
Sachalin - 3 sale - 3 piece
Zawodzie - 2 sale - 2 piece
2 piece w kancelariach”

Data: 12.XII.1919r.

Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat m. Częstochowy II, sygn. 7159.

Kierownik szkoły W. Kolasiński skarży się Magistratowi, że otrzymał o 5 marek 6 fenigów mniej pieniędzy niż powinien dostać za obsługę 6 sal lekcyjnych.
1. Obsługa 2 sal przy ul. Majowej w domu Borowieckiego - wynosiła 160 marek.
2. Obsługa 3 sal na Sachalinie w domu Tuchowskiego wynosiła 105 marek.
3. Jedna sala na Kucelinie w domu Jeziorkowskiego wynosiła 50 marek.

Pismo W. Kolasińskiego do Magistratu

Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat m. Częstochowy II, sygn. 7184 Częstochowa nr 62.

„Do powierzonych mi szkół na rok szkolny 1920/21 zapisało się 849 dzieci. Na jesieni zjawi się ich więcej bo nie wszyscy wiedzieli o zapisach. Na Kucelinie przypada 63 dzieci na 1 salę. Na Sachalinie będą 2 zmiany i będą obsługiwały 2 sale 316 dzieci. Na Zawodziu zapisało się 470 dzieci ale sale mogą pomieścić zaledwie 200 dzieci. Z tego też względu przewiduję, że nie mających miejsc dzieci w szkole będzie 300.”
W. Kolasiński proponuje aby wynająć 3 dodatkowe sale w domach: Borowieckiego, Mizery i Gęsińskiego.

Pismo do Magistratu Miasta Częstochowy z kwietnia 1920 roku.

Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat m. Częstochowy II, sygn. 7184 Częstochowa nr 41.

Z treści pisma wynika, że Magistrat nie dopłaca do pensji nauczycieli tylko daje opał i mieszkanie dla kierowników.

Wykaz miejsc zapisów dzieci do szkół powszechnych dla dzieci chrześcijańskich.

Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat m. Częstochowy II, sygn. 7184 Częstochowa nr 49.

Z wykazu dowiadujemy się, że na Zawodziu przyjmowano zapisy na rok szkolny 1920/21 w domu Maja.

Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat m. Częstochowy, sygn. 5922.

Budynek na Kucelinie mieszczący 1 salę lekcyjną wynajmowany był u W. Jeziorowskiego, a przy ul. Majowej w domu Borowieckiego. Łączna liczba sal wykładowych dla Szkoły Powszechnej nr 10 wynosiła:
Zawodzie - 2 sale wykładowe
Sachalin - 3 sale wykładowe
Kucelin - 1 sala wykładowa.
Na 6 sal wykładowych szkoły nr 10 przypadało trzynaście pudów węgla.

Opracowanie: Tomasz Nogaj