Czekoladowy Autobus to jedyna w swoim rodzaju oferta podróży po czekoladowym świecie. Została przygotowana z myślą o dzieciach, jej organizacja jest unikatowa w skali całej Polski, w którym dzieci przenoszą się do magicznego świata czekolady.
Wychowawczynie klas 1 i 2 SP10 wpadły na pomysł, by zaprosić do szkoły Czekoladowy autobus. Dzieci wzięły udział w czekoladowych warsztatach. Ubrały fartuchy, czepki na głowę i przystąpiły do słodkiej pracy. Same próbowały, rozróżniały smaki, a także odlewały czekoladowe figurki.
W piątek pod budynek naszej szkoły podjechał i zaparkował wyjątkowy pojazd – Czekoladowy autobus. Ten wyjątkowy pojazd zabrał naszych UCZNIÓW w magiczny świat czekolady. Poznały historię powstania czekolady, jakie było jej zastosowanie i jak była wykorzystywana w dawnej kuchni. Prowadzący warsztaty nie tylko opowiadali o czekoladzie ale dyskretnie doradzali najmłodszym kiedy i w jakich ilościach można pozwolić sobie na słodycze. Wszystkie te opowieści miały również charakter prozdrowotny – wyrobienie bowiem właściwych nawyków żywieniowych w dzieciństwie, zapobiega popełnieniu błędów w odżywianiu w życiu dorosłym.
Oprócz aspektu historycznego i zdrowotnego, ważny był również aspekt kulinarny. Każde dziecko miało możliwość poczuć się jak prawdziwy Master Chef – ubrane w specjalny fartuszek stawało się prawdziwym mistrzem czekolady. Dzieci samodzielnie, z różnych gatunków czekolady wykonały swoje czekoladki, które zapakowane w specjalne pudełko stawały się pięknym upominkiem. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom nadający tytuł Mistrza Czekolady. Był to dzień pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza dla najmłodszych.

Opracowanie: Marta Dobosz-Dudek