„Książka i możliwość czytania

to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”

Drodzy Uczniowie!

Czytanie to wartościowe spędzanie czasu. Odpowiednie lektury to zawsze dobry pomysł – zajmują, bawią, ciekawią i rozwijają. Na stronie internetowej szkoły znajdziecie informacje o książkach wartych przeczytania, stronach internetowych udostępniających zasoby literatury dla dzieci i młodzieży, ciekawostkach związanych z książką i czytelnictwem. Zachęcam do korzystania z publikowanych materiałów. Tytuły z listy lektur obowiązkowych i uzupełniających oraz wiele innych materiałów znajdziecie na platformach: lektury.gov.pl oraz wolnelektury.pl

Na nadchodzący tydzień polecamy do czytania:

Dla uczniów klas I-III – Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

Czy nie zastanawiało was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedynczo. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

O przygodach, które przeżywają, dowiecie się czytając tę książkę.

Dla uczniów klas V-VI – Olaf Fritsche „Skarb Troi”.

Lilly, Albert i Magnus to paczka przyjaciół, którzy miewają niesamowite przygody. Za pomocą magicznego tunelu młodzi odkrywcy cofną się w czasie do… starożytności! Potem przeniosą się do XIX wieku, aby pomóc słynnemu archeologowi Heinrichowi Schliemannowi w poszukiwaniu skarbu antycznej Troi. Jakie przygody spotkają ich po drodze? I czy uda się im znaleźć zaginiony skarb?

Dla uczniów klas VII-VIII – Zbiór opowiadań różnych autorów „Gorzka czekolada”.

Zbiór opowiadań dla nastolatków napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla młodzieży. W każdym opowiadaniu poruszony jest inny temat: skomplikowanych relacji oraz emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i wśród rówieśników. To historie o miłości, rywalizacji, brawurze i jej konsekwencjach, braku akceptacji dla odmienności i o poczuciu odpowiedzialności. Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet ich znamy?

Zachęcam, aby w ciągu dnia znaleźć chwilę na spotkanie z książką!

Opracowanie: Marta Dobosz-Dudek