"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" - wrzesień 2009 - grudzień 2011

Projekt współfinansowany przez UE

Od września 2009 roku nasza szkoła realizuje projekt finansowany z funduszu Unii Europejskiej - "Pierwsze uczniowskie doświadczenia". Projekt realizowany jest przez 3 lata - kolejno w klasach pierwszych.

Głównym celem projektu jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną odbywać się będzie poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.

W odniesieniu do dzieci wyróżnia i opisuje 8 inteligencji: językową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną, przyrodniczą, ruchową, interpersonalną, intrapersonalną.

Główne założenia teorii inteligencji wielorakich

• Każdy człowiek posiada wszystkie typy inteligencji, w różnym stopniu rozwinięte

• Tworzą one indywidualny profil inteligencji, charakterystyczny dla danej osoby

• Profil inteligencji jest dynamiczny, zmienia się w czasie rozwoju

• Wszystkie inteligencje wzajemnie ze sobą współpracują

• Każdą inteligencję można rozwijać w działaniu, właściwie organizując środowisko rozwoju człowieka

• Wszystkie inteligencje są równoprawne

Termin i sposób realizacji projektu:

I ETAP - 1 września - 20 grudnia 2009 roku - klasa II - wychowawca p. Małgorzata Stępień.

20 grudnia 2009 - zajęcia pokazowe kl. II

II ETAP - 1 lutego - 20 czerwca 2010 roku - klasa I - wychowawca p. Monika Kacprzak

Free DHTML scripts provided by
Dynamic Drive