EnglishFrenchGermanItalianJapanesePolishRussianSpanishHebrewLithuanianSlovakIrish

Kształtowanie pozytywnych wzorców zachowania

Kształtowanie pozytywnych wzorców zachowania się w społeczeństwie.

Savoir-vivre dla młodego pokolenia.

Jak uczyć dziecko dobrych manier?

 

Każde dziecko ma swoje prawa, ma prawo głosu, a nade wszystko prawo do spełniania swoich potrzeb: potrzeby ruchu, rozwoju, naturalnej ciekawości, wyrażania siebie
na różne sposoby. Należy te prawa uwzględnić w każdej edukacji. Odbieranie tego dziecku w imię "dobrego wychowania" nie jest ani dobre, ani tym bardziej wychowawcze. Warto jednak od najmłodszych wdrażać dzieci do okazywania szacunku otaczającym nas ludziom, kształtując w ten sposób pozytywne wzorce zachowania w społeczeństwie.

 

Najogólniej można podzielić kwestie związane z savoir-vivre`m na kilka kategorii: słownictwo, zachowanie wobec innych (zwłaszcza starszych), zachowanie przy stole (a co za tym idzie - w restauracji, na obiedzie u babci), a także zachowanie w miejscu publicznym (teatr, kino, park, wizyta).

Jak mówi definicja słownikowa savoir-vivre to zasady właściwego zachowania się
w towarzystwie, to również znajomość tych zasad i umiejętność ich stosowania .

Na ile są one przydatne kilkulatkowi, a na ile nastolatkowi - rodzice powinni ocenić sami. Pamiętajmy przy tym, że inne wymagania należy stawiać przed dwulatkiem, inne przed dzieckiem w wieku szkolnym, a jeszcze inne wobec nastolatka. Jak uczyć dziecko dobrych manier?
Magiczne słowa
Savoir-vivre najlepiej do życia dziecka wprowadzać małymi krokami, zaczynając
od dawania mu przykładu swoim zachowaniem. Pamiętajmy o używaniu magicznych słów: przepraszam, proszę, dziękuję. Przy każdej nadarzającej się okazji, np. gdy ktoś obdarowuje prezentem, przypominajmy o podziękowaniu, podczas zabawy, gdy dziecko czegoś chce - podpowiedzmy, by użyło słów "proszę" i "dziękuję", a gdy zachowa się nieodpowiednio, by przeprosiło. Podobne zasady należy też stosować u siebie, aby dawać wzór do naśladowania.

Zachowanie przy stole.
Warto kształtować dobre nawyki podczas wspólnie spędzanego czasu np. podczas codziennych posiłków uczyć zasad zachowania się przy stole i dobrych manier. Naukę jedzenia sztućcami, używanie serwetek, a także cały savoir-vivre wokół stołu warto
z dzieckiem potrenować w wieku wczesnoszkolnym. Maniery młodego człowieka
w znacznej mierze zależą od zachowania i manier jego rodziców i opiekunów - to obserwując dorosłych dzieci uczą się najwięcej. Aby faktycznie wychować kulturalnego młodego człowieka, trzeba poświęcić wiele czasu i cierpliwości, nie wystarczy tylko powierzchowne wydawanie poleceń. U najmłodszych nauka dobrych manier łatwiej przychodzi poprzez zabawę.
Szacunek wobec innych.

Ustępowanie miejsca starszym podczas poruszania się komunikacją miejską to bardzo ważna sprawa, warto więc nauczyć dziecko, aby ustąpiło miejsca osobie starszej
i wytłumaczyć, dlaczego to trzeba robić. Dziecko, znając powody, łatwiej przyswoi sobie tę wiedzę.

Równie ważne jest witanie się i żegnanie - przy spotkaniu ze znajomymi, z sąsiadami, podczas wchodzenia i wychodzenia ze szkoły, sklepów czy innych miejsc publicznych nauczmy młodych ludzi za każdym razem mówić "dzień dobry" i "do widzenia", sami dajmy przykład. Pamiętajmy także o przedstawianiu się, a także siebie i dziecka w towarzystwie, by nabrało ono ogłady w tych kwestiach. Podawanie ręki na powitanie, pożegnanie lub podczas przedstawiania się jest także mile widziane.
Szanujmy także prawo innych do wypoczynku, spokoju lub ciszy, gdy jesteśmy w miejscu publicznym - w hotelach, podczas wakacji, na koncercie, wszędzie, gdzie wybierzemy się z pociechą musimy przygotować dziecko do przebywania w większym gronie.

Książki uczą manier.
To jedynie wybrane aspekty dotyczące bon tonu dla młodego pokolenia. Tradycyjnie rodziców i opiekunów wspiera w wychowywaniu literatura - znajdziemy mnóstwo ciekawych książek i pomocy dydaktycznych poruszających ten temat.

Jedną z ciekawszych pozycji, którą można czytać już nawet najmłodszym dzieciom jest zabawna książeczka "Co wypanda, a co nie wypanda" Aleksandry Cieślak - poradnik dobrego wychowania dla najmłodszych.

Przydatne mogą być również książki poświęcone zasadom dobrego wychowania dla dzieci nieco starszych. Oto przegląd tych najbardziej wartościowych:

Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci – Grzegorz Kasdepke

Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci – Joanna Krzyżanek

Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie – Agnieszka Frączek

Dobre wychowanie wierszem. Savoir-vivre dla dzieci – Bożena Pierga

Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci – Irma Kalnina

Dobre maniery są super – Munro Leaf

Wielka księga dobych manier – Elisabeth Bonneau

Dzieci w sieci czyli dobre maniery w Internecie – Zofia Staniszewska

O sztuce bycia z innymi. Dobre maniery na nowy wiek – Tomasz Sobierajski, Renata Mazurowska

Z klasą, na luzie. Dobre maniery, zdrowy rozsądek i sztuka łamania zasad – Adam Jarczyński


Poprawiony (wtorek, 21 kwietnia 2020 16:51)